SNP-Dingwall

Election Results!

Home
Calendar of Events
Westminster Election
Election Results!
2007 Election in Pictures
Opening of Parliament
Latest Poll Results!
Opinion
SNP Manifesto
SNP-Dingwall at 40
History of the SNP
Join on-line now!
Pictures of Dingwall
Links
Contact Us
SNP Structure
History of Dingwall

The results of the Highland Council elections 2012 -

Independents 35 seats;

Scottish National Party, 22,

Liberal Democrat 15,

Labour 8.

The average turn out across the 22 wards was 41%.  The highest turn out was 51.92 per cent at Black Isle Ward, where the four councillors were all returned. 66% return on postal votes.

A total of 13 councillors did not seek re-election while 8 lost their seats. They were Councillors Robbie Rowantree (Lib Dem), East Sutherland and Edderton; , Graeme Smith (Ind Members Group), Wick; Richard Durham (Ind) Tain and Easter Ross;  Peter Cairns (SNP) Dingwall and Seaforth; David Chisholm (Ind Members Group) Dingwall and Seaforth; Pauline Munro (SNP) Inverness; Bob Wynd (SNP) Culloden and Ardersier;  Graham Marsden (Lib Dem) Nairn.

The 21 new councillors -

Alex MacLeod (SNP), Landward Caithness.

Hugh Morrison (Ind), North West and Central Sutherland;

Roger Saxon (Lab), Thurso; Neil MacDonald (Lab), Wick;

Graham Philips (SNP), East Sutherland and Edderton;

Ian Cockburn (SNP), Wester Ross Strathpeffer and Lochalsh; 

Jamie Stone (Lib Dem), Tain and Easter Ross;

Graham Mackenzie (SNP), Dingwall and Seaforth,

Alister Mackinnon (Ind), Dingwall and Seaforth;

John Gordon (Ind), Eilean a’Cheo. 

Allan Duffy (SNP), Inverness West;

Graham Ross (Ind), Inverness West;  Richard Laird (SNP), Inverness Central; 

Jean Slater (SNP), Inverness Ness-side;

Kate Stephen (Lib Dem), Culloden and Ardersier;

Michael Green (Ind), Nairn; Colin MacAulay (SNP), Nairn;

Ken Gowans (SNP), Inverness South;

Bill Lobban (SNP), Badenoch and Strathspey;

Thomas MacLennan (Ind) Fort William and Ardnamurchan.

There are 59 male and 21 female members on the council.

The first meeting of the new Council will be held on Thursday 17 May when the office-bearers will be confirmed.

__________________________________________________

 

Scotland results at a glance 2011

Party SNP +/- Labour +/- Conservative +/- Liberal Democrat +/- Others +/-
Total   69 +23   37 -7   15 -5   5 -12 3 +1

Constituencies scoreboard

Party Seats +/- Votes % +/-%
SNP  53 +32     902,915    45.4  +12.5
Labour  15 -20     630,461    31.7     -0.5
Conservative    3   -3     276,652    13.9     -2.7
Liberal Democrat    2   -9     157,714      7.9     -8.2
Others    0    0       21,480      1.1     -1.1
 
Regions scoreboard
 
Party Seats +/- Votes % +/-%
Labour   22 +13    523,559   26.3   -2.9
SNP   16    -9    876,421   44   +13
Conservative   12    -2    245,967   12.4   -1.6
Others     3   +1    241,632   12.1   -2.5
Liberal Democrat     3    -3    103,472     5.2   -6.1
Turnout 1,991,051   50   -1.3

Constituency results overview

Party Seats +/- Votes % +/-%
SNP  53 +32  902,915 45.4 +12.5
Labour  15 -20  630,461 31.7    -0.5
Conservative    3   -3  276,652 13.9    -2.7
Liberal Democrat    2   -9  157,714   7.9    -8.2
UK Independence Party    0    0      2,508   0.1   +0.1
Independent - Fox    0    0      2,845   0.1   +0.1
Independent - Stockan    0    0      2,052   0.1   +0.1
Independent - Boulton    0    0      1,816   0.1   +0.1
All Scotland Pensioners Party    0    0      1,618   0.1     0
National Front    0    0      1,515   0.1   +0.1
Angus Independents Representatives    0    0      1,321   0.1   +0.1
Scottish Christian Party    0    0      1,193   0.1    -0.2
Independent - Hay    0    0         861   0     0
Independent - Rice    0    0         770   0     0
Independent - Johnstone    0    0         633   0     0
Independent - Doyle    0    0         542   0     0
Independent - Campbell    0    0         490   0     0
Independent - Black    0    0         454   0     0
Independent - McKee    0    0         450   0     0
Liberal Party (The)    0    0         436   0     0
Independent - Houston    0    0         414   0     0
Independent - Muirhead    0    0         405   0     0
Independent - Henderson    0    0         317   0     0
Independent - Rae    0    0         308   0     0
The Land Party    0    0         276   0     0
Communist Party of Britain    0    0         256   0     0

Skye, Lochaber & Badenoch

Name Party Votes % +/-%
Dave Thompson SNP 14,737  46.2  +14.6
Alan MacDonald MacRae Liberal Democrat   9,742  30.5   -11.3
Linda Ann Stewart Labour   4,112  12.9     -1.4
Kerensa Carr Conservative   2,834    8.9     -2.8
Ronnie Campbell Independent      490    1.5    +1.5
Turnout 31,915  55.6
Majority   4,995  15.7

Highlands and Islands list results

Party Member Seats Votes % +/-%
SNP John Finnie, Jean Urquhart & Mike MacKenzie 3 85,082 47.5 +13.1
Labour Rhoda Grant & David Stewart 2 25,884 14.5 -3.2
Conservative Jamie McGrigor & Mary Elizabeth Scanlon 2 20,843 11.6 -0.8
Liberal Democrat None 0 21,729 12.1 -8
Green None 0 9,076 5.1 +0.4
Scottish Christian Party None 0 3,541 2 -1.4
UK Independence Party None 0 3,372 1.9 +1.2
All Scotland Pensioners Party None 0 2,770 1.5 -0.6
Ban Bankers Bonuses None 0 1,764 1 0
Liberal Party (The) None 0 1,696 0.9 0
Socialist Labour Party None 0 1,406 0.8 +0.2
British National Party None 0 1,134 0.6 -0.5
Scottish Socialist Party None 0 509 0.3 -0.2
Solidarity None 0 204 0.1 -0.9
Turnout 179,010 0 -1.3

x9.jpg

__________________________
 
Election 2007  
 
Party           Const  Reg     +/-     Total
 
LAB 37 9   -4 46
SNP 21 26  +20 47
LD 11 5   -1 16
CON 4 13   -1 17
Others 0 3   -14 3

Highlands and Islands results in detail

x2.jpg

Party Seats Votes %     +/-%
LAB 3   32,952 17.7         -4.6
SNP 2 63,979 34.4        11.0
CON 2 23,334 12.6          -3.4
LD 0 37,001            19.9           1.1
GRN 0 8,602 4.6         -3.6
SCHP 0 6,332 3.4           3.4
SSCU 0 3,841 2.1           2.1
BNP 0 2,152 1.2           1.2
SOL 0 1,833 1.0           1.0
UKIP 0 1,287 0.7          -0.5
SLP 0 1,027 0.6          -0.4
CPA 0 885 0.5           0.5
PUB 0 914 0.5           0.5
SSP 0 973 0.5          -4.8
SV 0 450 0.2           0.2
SENT 0 216 0.1           0.1
Turnout 185,778 21.9        16.0

Councils Councillors
Party Total Total
Labour 2 279
Scottish National Party 0 324
Liberal Democrat 0 140
Conservative 0 130
Scottish Socialist Party 0 1
Others 3 191
No Overall Control 25  
After 30 of 32 councils declared

Highland Council results
 
Party Previous 2007
Liberal Democrat 13 21
Scottish National Party 6 17
Labour 8 7
Others 53 35

ROSS, SKYE & INVERNESS WEST

Name Party Votes % +/- %
John Farquhar Munro LD 13,501 42.6 -0.5
David Thompson SNP 10,015 31.6 +12.1
Maureen MacMillan LAB 4,789 15.1 -3.8
John Hodgson CON 3,122 9.8 -3.2
Iain Brodie SENT 292 0.9 +0.9
Majority 3,486 11.0  
Turnout 31,719 53.6 +1.6
Swing: 6.3% from LD to SNP

INVERNESS EAST NAIRN & LOCHABER

Name

Party Votes % +/- %
Fergus Ewing SNP 16,443 41.5 +10.6
Craig Harrow LD 10,972 27.7 +11.5
Linda Stewart LAB 7,559 19.1 -8.8
Jamie Johnston CON 4,635 11.7 -6.1
Majority 5,471 13.8  
Turnout 39,609 55.3 +3.1
Swing: 0.5% from SNP to LD

Highlands and Islands Constituency Results

INVERNESS EAST, NAIRN AND LOCHABER CONSTITUENCY

Candidate

Votes

Political Party
Fergus Stewart Ewing  16,443 Scottish National Party (SNP)
Craig Thomas Alexander Harrow  10,972 Scottish Liberal Democrats
Jamie William Halcro Johnston  4,635 Scottish Conservative and Unionist
Linda Ann Stewart  7,559 Scottish Labour Party Candidate

Majority = 5471   Turn-out =  57.06%  Rejected papers = 1249

WESTERN ISLES CONSTITUENCY

Candidate

Votes

Political Party
Alasdair James Allan  6,354 Scottish National Party (SNP)
Ruaraidh Ferguson  852 Scottish Liberal Democrats
Alasdair Angus Morrison  5,667 Scottish Labour Party Candidate
Dave Petrie  752 Scottish Conservative and Unionist
Majority = Turn-out = %

SHETLAND CONSTITUENCY

Candidate

Votes

Political Party

Scott Burnett

 670 Scottish Labour Party
Mark Graham Jones  972 Scottish Conservative and Unionist Party
Tavish Hamilton Scott  6,531 Scottish Liberal Democrats
Valerie Anne Simpson  1,622 Scottish National Party (SNP)
     
Majority = Turn-out = %

ORKNEY CONSTITUENCY

Candidate

Votes

Political Party
Helen Gardner  1,632 Scottish Conservative and Unionist
Barrie Johnson  137 Independent
Iain MacDonald 1,134 Scottish Labour Party Candidate
Liam Scott McArthur  4,113 Scottish Liberal Democrats
John Mowat  1,637 Scottish National Party (SNP)

Majority =

Turn-out = %

ARGYLL AND BUTE CONSTITUENCY

Candidate

Votes

Political Party
Mary Galbraith   Scottish Labour Party Candidate
George Lyon   Scottish Liberal Democrats
Jim Mather   Scottish National Party (SNP)
Jamie McGrigor  

Majority =  

Turn-out =  %

MORAY CONSTITUENCY

Candidate

Votes

Political Party
Lee Butcher  4,580 Scottish Labour Party Candidate
Richard Neilson Lochhead  15,045 Scottish National Party (SNP)
Dominique Rommel  3,528 Liberal Democrats
Mary Scanlon  7,121 Scottish Conservative and Unionist Party

Majority =  7924  Turn-out =  %  Rejected papers = 1,018

Highlands and Islands Regional List

Successful Candidates

  Name Party
1 Peter Peacock Scottish Labour Party
2 Mary Scanlon Scottish Conservative and Unionist Party
3 Rhoda Grant Scottish Labour Party
4 Rob Gibson Scottish National Party (SNP)
5 Jamie McGrigor Scottish Conservative and Unionist Party
6 David Stewart Scottish Labour Party
7 David Thompson Scottish National Party (SNP)

Votes Cast

Party/Individual Candidates Votes
Alex Salmond For First Minister  63,979
British National Party Local People First  2,152
Christian Peoples Alliance - Leader Teresa Smith  885
Publican Party - Smoking Room In Pubs  914
Scottish Christian Party "Proclaiming Christ's Lordship"  6,332
Scottish Conservative and Unionist  23,334
Scottish Enterprise Party  211
Scottish Green Party  8,602
Scottish Labour Party  32,952
Scottish Liberal Democrats  37,001
Scottish Senior Citizens Unity Party  3,841
Scottish Socialist Party  973
Scottish Voice  450
Socialist Labour Party  1,027
Solidarity - Tommy Sheridan  1,833
UKIP Scotland  1,287

 

Highland Council
 
The results in full - click on 'More Details' to jump to the Highland Council website list of candidates for that ward.
 
The full figures are available here as small PDF files in the links that follow the list of successful councillors.

Ward 1 - North West and Central Sutherland    Click for more details
Name Description
George Farlow Scottish National Party (SNP)
Linda Munro Independent
Robert Rowantree Scottish Liberal Democrats
Ward 2 - Thurso    Click for more details
Name Description
Donald Mackay
John Rosie Independent
Marion Thurso Scottish Liberal Democrats
Ward 3 - Wick    Click for more details
Name Description
William Fernie Independent
Katrina MacNab Independent
Graeme Smith Scottish Liberal Democrats
Ward 4 - Landward Caithness    Click for more details
Name Description
David Bremner Scottish National Party (SNP)
Robert Coghill Independent
David Flear Scottish Liberal Democrats
William MacKay Independent
Ward 5 - East Sutherland and Edderton    Click for more details
Name Description
Deirdre Mackay Scottish Labour Party Candidate
James McGillivray Independent
William Ross Scottish Liberal Democrats
Ward 6 - Wester Ross, Strathpeffer and Lochalsh    Click for more details
Name Description
Isabelle Campbell Scottish Liberal Democrats
Richard Greene Independent
Audrey Sinclair Independent
Jean Urquhart Scottish National Party (SNP)
Ward 7 - Cromarty Firth    Click for more details
Name Description
Michael Finlayson Independent
Martin Rattray Scottish Liberal Democrats
Maxine Smith Scottish National Party (SNP)
Carolyn Wilson Independent
Ward 8 - Tain and Easter Ross    Click for more details
Name Description
Richard Durham Scottish Liberal Democrats
Alasdair Rhind Independent
Alan Torrance Independent
Ward 9 - Dingwall and Seaforth    Click for more details
Name Description
Peter Cairns Scottish National Party (SNP)
David Chisholm Independent
Angela MacLean Scottish Liberal Democrats
Margaret Paterson Independent
Ward 10 - Black Isle    Click for more details
Name Description
David Alston Scottish Liberal Democrats
Billy Barclay Independent
Craig Fraser Scottish National Party (SNP)
Isabella McCallum Independent
Ward 11 - Eilean a' Cho    Click for more details
Name Description
James Fraser Independent
John Laing Independent
Andrew Millar Scottish Liberal Democrats
Ian Renwick Scottish National Party (SNP)
Ward 12 - Caol and Mallaig    Click for more details
Name Description
William Clark Independent
Allan Henderson Independent
Edward Hunter Independent
Ward 13 - Aird and Loch Ness    Click for more details
Name Description
Helen Carmichael Independent
Margaret Davidson
Andrew Hendry Scottish National Party (SNP)
Hamish Wood Scottish Liberal Democrats
Ward 14 - Inverness West    Click for more details
Name Description
Alexander Graham Liberal Democrat Focus Team
James MacDonald
Pauline Munro Scottish National Party (SNP)
Ward 15 - Inverness Central    Click for more details
Name Description
Janet Campbell Scottish Liberal Democrats
Peter Corbett
Donald Kerr Scottish National Party (SNP)
Elizabeth McAllister Scottish Labour Party Candidate
Ward 16 - Inverness Ness-side    Click for more details
Name Description
Norman Donald Independent
John Finnie Scottish National Party (SNP)
David Henderson  Scottish Liberal Democrats
Fraser Parr Scottish Labour Party Candidate
Ward 17 - Inverness Millburn    Click for more details
Name Description
Ian Brown Scottish National Party (SNP)
James Gray Scottish Labour Party Candidate
Kenneth MacLeod Scottish Liberal Democrats
Ward 18 - Culloden and Ardersier    Click for more details
Name Description
Roderick Balfour Independent
John Ford Scottish Labour Party Candidate
Glynis Sinclair Scottish Liberal Democrats
Robert Wynd Scottish National Party (SNP)
Ward 19 - Nairn    Click for more details
Name Description
Laurie Fraser Independent
Elizabeth MacDonald Scottish National Party (SNP)
Graham Marsden Scottish Liberal Democrats
Alexander Park Independent
Ward 20 - Inverness South    Click for more details
Name Description
James Crawford Independent
John Holden Scottish Labour Party Candidate
Roy Pedersen Scottish National Party (SNP)
Thomas Prag Scottish Liberal Democrats
Ward 21 - Badenoch and Strathspey    Click for more details
Name Description
Stuart Black Scottish Liberal Democrats
Jacqueline Douglas Independent
David Fallows Scottish National Party (SNP)
Gregor Rimell Independent
Ward 22 - Fort William and Ardnamurchan    Click for more details
Name Description
Donald Cameron
Michael Foxley Scottish Liberal Democrats
Brendan Gormley Scottish National Party (SNP)
Brian Murphy Scottish Labour Party Candidate

All the figures for Ward 1

All the figures for Ward 2

All the figures for Ward 3

All the figures for Ward 4

All the figures for Ward 5

All the figures for Ward 6

All the figures for Ward 7

All the figures for Ward 8

All the figures for Ward 9

All the figures for Ward 10

All the figures for Ward 11

All the figures for Ward 12

All the figures for Ward 13

All the figures for Ward 14

All the figures for Ward 15

All the figures for Ward 16

All the figures for Ward 17

All the figures for Ward 18

All the figures for Ward 19

All the figures for Ward 20

All the figures for Ward 21

All the figures for Ward 22

spread.gif

The very last poll before the election -

polls

_____________

Alex Salmond speaks to a packed conference

John is at the back!

_________________________________________________________________________________________
 
 
 

"I found the information I was looking for on the SNP-Dingwall website, which is excellent by the way.  I strongly commend the SNP-Dingwall website."  Nicola Sturgeon.